Aktualności

Zgromadzenie w Tanzanii rośnie

Nasze zgromadzenie w Tanzanii (Afryka) rośnie. 28. sierpnia 2017 r. cztery młode kobiety rozpoczęły...

więcej

Kapituła Generalna 2017

W dniach od 2. do 18. maja 2017 r. w Berlinie odbyła się Kapituła Generalna naszego Zgromadzenia....

więcej

Kapituła prowincjalna Prowincji Niemieckiej 2016

Od 28. września do 2. października 2016 w klasztorze św. Augustyna w Berlinie – Lankwitz odbyła się...

więcej

Tanzania i kapituły generalnej

28. sierpnia 2016 r. w Regionie Tanzania: 4 siostry złożyły pierwszą profesję natomiast 3...

więcej

Nową placówkę w Tanzania

4. stycznia 2016 r. Siostry Maryi Niepokalanej otworzyły w Kongwa (Tanzania) nową placówkę. Jest to...

więcej

Ojciec Założyciel, ks. Jan Schneider

Zgromadzenie Sióstr Maryi Niepokalanej zostało powołane do życia we Wrocławiu, dzięki inicjatywie Ks. Jana Schneidera. Należał on do osób, które angażując się społecznie, chciały w wymierny sposób zapobiegać narastającym ciągle problemom systemu sprzyjającego deprawacji słabych. Przykładem dla niego byli współcześni mu: Adolf Kolping w Kolonii, Eduard Mueller w Berlinie, czy też Wilhelm Ketteler w Mainz . 

Ks. Schneider pochodził z Mieszkowic na Śląsku; urodził się dn.11 stycznia 1824r. w ubogiej rolniczej rodzinie. Po tym, jak proboszcz parafii umożliwił mu ukończenie Gimnazjum w Nysie, Jan Schneider zapragnął zostać kapłanem, co też po ukończeniu studiów teologicznych we Wrocławiu zostało uwieńczone otrzymaniem święceń kapłańskich.Jego społeczna otwartość i wrażliwość na biedę sprawiły, że biskup powierzył mu zadanie utworzenia stowarzyszenia, które troszczyłoby się o dziewczęta, często bardzo młode i niedoświadczone, zagrożone przemocą i nagabywaniem do uprawiania prostytucji. Założone przez niego Stowarzyszenie Najświętszej Maryi Panny rozwinęło się z czasem w Zgromadzenie zakonne Sióstr Maryi Niepokalanej.

Wysokie wymagania, jakie stawiał przed siostrami i współpracownikami oraz niestabilna wciąż sytuacja stowarzyszenia wprowadzała w malutką wspólnotę wiele niepewności. Jednak w cudowny sposób, jeszcze przed śmiercią Ks.Schneidera tj. 7.12.1876 r. Stowarzyszenie otrzymało pozwolenie władz na kontynuowanie działalności, co uchroniło je przed kasatą w okresie Kulturkampfu.

Założyciel pozostawił wspólnotę składającą się zaledwie z 9 sióstr i z tych oto skromnych początków zrodziło się nasze Zgromadzenie. Ojciec Założyciel musiał pokonać wiele trudności. Znosząc oszczerstwa i niewdzięczność z heroiczną miłością nie pozwolił się nigdy zniechęcić. Jego życie było naznaczone ogromną prostotą, ubóstwem, a przede wszystkim niezachwianym zaufaniem Bogu. Jego testament – obietnicę: „ Zawsze będę przy was” odczuwamy wyraźnie pop dziś dzień. Dn. 16  maja 2001 r. we Wrocławiu rozpoczął się proces beatyfikacyjny naszego Ojca Założyciela, Sługi Bożego ks. Jana Schneidera.

 

Początek Strony Drukuj

© Casa Generalizia, Suore di Maria Immacolata, Roma